DERS BİLGİLERİ
Ders KodDers AdT+U SaatYarıyılAKTS
JEO 506İLERİ YAPISAL JEOLOJİ3 + 01. Yarıyıl6

DERS TANIMI
Ders Düzeyi Yüksek Lisans
Ders Türü Zorunlu
Dersin Amacı Kayaç deformasyon göstergeleri ve bu deformasyon işlevlerinin temel olarak anlaşılması amaçlanır. Bu deformasyon işlevlerinin tektonikle nasıl bir ilişkisinin olduğunu anlamak amaçlanır. Tektonik olarak deforme olmuş alanların yorumlanmasında Yapısal analizi nasıl uygulayacağını öğrenmek amaçlanır.
Ders İçeriği Kayaç Yapısal Jeoloji nedir? Yaklaşımlar, kuvvetlerin ölçümü, gerilme & deformasyon, Reoloji, Faylara & Kıvrımlara giriş, Kırıklar, Faylanma, Faylanma ile ilişkili kıvrımlar, Kıvrımlanma, Kıvrım-Fay Sistemleri, Mikroyapılar & Sünümlü (Ductile) deformasyon, Sünümlü Deformasyon mekanizması, Doku (Fabrik), Kayma Zonları, Dokusal (Textural) Analiz, Yapısal Analiz, Tektonik, Yapı Stilleri & Tektonik Rejimler, Bölgesel Tektonik, Geometrik İlkeler, Tasarım (canlandırma) & Projeksiyon, Homojen Deformasyon Analizi, Stereografik Projeksiyon, Gevrek (brittle) & Sünümlü (Ductile) Kırılma Analizi, Faylanma & Sürtünme, Yüzeylenme modelleri & Jeolojik Harita Yorumu, Jeolojik Enine Kesitler, Kıvrımlanmanın Stereonetle Analizi (Araziden derlenen verileri kullanarak), Mikro ve Mesoskopik yapıların Analizi, Dengeli Enine Kesitler, Enine Kesitlerin Dengelenmesi.
Ders Ön Koşul Dersin ön koşulu yok.
Ders Yan Koşul Dersin yan koşulu yok.
Öğretim Sistemi Yüz yüze

DERS ÖĞRENME KAZANIMLARI
1Gerilme ve deformasyon ilişkisi, deformasyon elipsoidi kavramı, jeolojik unsurların deformasyonları, uzunluktaki değişmeler ve açısal makaslama deformasyonlarının tanınması, homojen ve heterojen deformasyon kavramı, pratik deformasyon ölçüm yöntemleri (çok evreli deformasyonların analizi), büyük yer yuvarı yapılarındaki deformasyonların analiz ve yorumu.

DERS ÖĞRENME KAZANIMININ PROGRAM YETERLİLİKLERİNE KATKISI
Derslerin program öğrenme kazanımına katkısı girilmemiş.

AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
EtkinlikSayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
Ders Süresi(14 hafta/teorik+uygulama)14342
Arasınavlar(hazırlık süresi dahil)12929
Yarıyıl Sonu Sınavı(hazırlık süresi dahil)13535
Rapor / Proje (hazırlık süresi dahil)51050
Toplam İş Yükü

Dersin AKTS Kredisi


156

6

DERS ŞUBELERİ
 Dönem seçiniz :   


Seçili dönemde ders açılmamıştır.

T+U : Teorik + Pratik
PY: Program Yeterlilikleri
ÖK: Ders Öğrenme Kazanımları
© 2020 PAU