DERS BİLGİLERİ
Ders KodDers AdT+U SaatYarıyılAKTS
JEO 609HİDROJEOKİMYADA PAKET PROGRAM KULLANIMI3 + 02. Yarıyıl6

DERS TANIMI
Ders Düzeyi Yüksek Lisans
Ders Türü Seçmeli
Dersin Amacı Bu ders kapsamında yeraltısuyunun kimyasal evrimi, yağıştan yeraltısuyuna kadar, akım yolunda incelenir. Kayaç ve suların kimyasal ilişkisi verilir.Mineral doygunluk indeksleri, türleştirme hesapları, durabilite diyagramları, suların kabuklaşma ve mineral cözme eğilimlerinin paket programlarla hesaplanması bilgisayar labaratuvarında gösterilir. Sıcaklık ve Ph koşullarının değişmesi ile suyun kimyasal eğilimindeki değişimler irdelenir. Paket programlar kullanılarak ilgili jeokimyasal diyagramların çizilerek yorumlanması gösterilir. Hesaplanan türleştirme ve doygunluk indeksleri kulanılarak suyun uğramış olduğu jeokimayasal evrim (Mix, Absorbtion, Surface Complex, Exchange, Redox, Precipitation, Kinetic) ortaya konulur.
Ders İçeriği Bu ders kapsamında yeraltısuyunun kimyasal evrimi, yağıştan yeraltısuyuna kadar, akım yolunda incelenir. Kayaç ve suların kimyasal ilişkisi verilir.Mineral doygunluk indeksleri, türleştirme hesapları, durabilite diyagramları, suların kabuklaşma ve mineral cözme eğilimlerinin paket programlarla hesaplanması bilgisayar labaratuvarında gösterilir. Sıcaklık ve Ph koşullarının değişmesi ile suyun kimyasal eğilimindeki değişimler irdelenir. Paket programlar kullanılarak ilgili jeokimyasal diyagramların çizilerek yorumlanması gösterilir. Hesaplanan türleştirme ve doygunluk indeksleri kulanılarak suyun uğramış olduğu jeokimayasal evrim (Mix, Absorbtion, Surface Complex, Exchange, Redox, Precipitation, Kinetic) ortaya konulur.
Ders Ön Koşul Dersin ön koşulu yok.
Ders Yan Koşul Dersin yan koşulu yok.
Öğretim Sistemi Yüz yüze

DERS ÖĞRENME KAZANIMLARI
11-)Kayaç-su kimyası ilişkisini öğrenmek 2-)Yağış suyundan itibaren suyun geçirdiği jeokimyasal olayları öğrenmek
23-) AQUCHEM, PhreeqC paket programlarını asgari düzeyde öğrenme ve hidrojeokimyada kulanabilmek 4-) Suyun evrimi sırasında hesaplanan hidrojeokimyasal parametrelere göre suyun kimyasal özelliklerini yorumlayabilmek

DERS ÖĞRENME KAZANIMININ PROGRAM YETERLİLİKLERİNE KATKISI
Derslerin program öğrenme kazanımına katkısı girilmemiş.

AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
EtkinlikSayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
Ders Süresi(14 hafta/teorik+uygulama)14342
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi(Ön çalışma, pekiştirme)14228
Ödevler51050
Arasınavlar(hazırlık süresi dahil)11616
Yarıyıl Sonu Sınavı(hazırlık süresi dahil)12020
Toplam İş Yükü

Dersin AKTS Kredisi


156

6

DERS ŞUBELERİ
 Dönem seçiniz :   


Seçili dönemde ders açılmamıştır.

T+U : Teorik + Pratik
PY: Program Yeterlilikleri
ÖK: Ders Öğrenme Kazanımları